Jest takie wspaniałe miejsce, gdzie historia wyrabiania ozdób i wyrobów rękodzielniczych z łyka osikowego sięga końca XIX wieku. I właśnie ten malowniczy zakątek odwiedziły w miniony wtorek klasy 4a i 4b.
Wzięliśmy udział w warsztatach zielarskich, które były podzielone na trzy bloki. Na początku wszyscy obejrzeliśmy prezentację multimedialną o pochodzeniu, właściwościach, tradycyjnym i współczesnym wykorzystaniu ziół oraz mieliśmy okazję przenieść się w czasie i doświadczyć tradycyjnego rękodzielnictwa używając zabytkowych narzędzi. Zapoznaliśmy się z charakterystyką drewna osikowego, poznaliśmy zasadę działania i poszczególne elementy tradycyjnego hebla, obejrzeliśmy jak powstają przy użyciu tradycyjnych narzędzi osikowe wióry, a następnie samodzielnie je wykonaliśmy poznając zapach i dotyk świeżo struganego drewna. Po tej ciężkiej pracy udaliśmy się na warsztaty kulinarne, podczas których własnoręcznie stworzyliśmy zieloną śmietanę z dodatkiem ziół oraz dżemu. Oczywiście później mogliśmy skonsumować nasze wytwory?. Były przepyszne! Następnym punktem programu było zapoznanie z zasadami sadzenia, uprawy i pielęgnacji ziół oraz własnoręczne ich zasadzenie. Zwieńczeniem naszego pobytu w osikowym królestwie było udekorowanie wiórkami osikowymi koszyczków, w których mogliśmy przetransportować nasze cuda do domu.
Był to wesoło i owocnie spędzony czas w gronie kolegów i koleżanek z klasy. Mamy nadzieję, że takich chwil będzie więcej?
Uczniowie z klas 4a i 4b
wraz z wychowawcami
D. Czyż, M. Przybyło