Święto drzewa w Ósemeczce!
Uczniowie najmłodszych klas naszej Ósemeczki radośnie obchodzili dzisiejsze Międzynarodowe Święto Drzewa!
Klasa I a zobaczyła film o przyjaźni i komunikacji drzew, o tym, jak się wzajemnie wspierają i ostrzegają, wykonała wspólną pracę na dużym arkuszu papieru pakowego „Dąb Bartek”. Uczniowie poznali również budowę drzew, ich liście i owoce. Klasa I b udała się na spacer, aby zbadać i odbić na kartkach korę drzew. Klasa II a i II b spędziły ten dzień w terenie, aby za pomocą zmysłów: dotyku, węchu, słuchu bliżej poznać budowę drzewa, wsłuchać się w to, co drzewa chcą nam powiedzieć, dotknąć ich liści, poznać owoce, które nam dają. Zwieńczeniem tych doświadczeń były prace: klasa II a wykonała piękną pracę stworzoną z liści, patyków oraz żołędzi inspirując się sztuką Jamesa Brunta – angielskiego artysty, który tworzy wspaniałą sztukę ziemi przy użyciu naturalnych przedmiotów, okazów, materiałów w swoim rodzinnym hrabstwie Yorkshire. Następnie po powrocie do klasy mali miłośnicy przyrody zadeklamowali wspólnie wiersz: „W sadzie”. Uczniowie klasy II b przykładali kartkę do kory drzew, kalkując jej naturalną chropowatość w wielobarwnym wydaniu, mierzyli obwody drzew oraz wykonali pracę plastyczną: „Jesienne drzewo”.
Życzylibyśmy sobie wszyscy, aby Dzień Drzewa trwał codziennie, nie tylko dziś – 10 października!
Podajemy Wam zatem przepis na to, jak dbać o drzewa dłużej niż jeden dzień:
- Sadźmy drzewa – gdzie? Na działkach, w ogrodach i wszędzie tam, gdzie będziemy mogli o nie zadbać. Jeżeli sadzić nie możemy – podlewajmy te zaniedbane i otoczmy je potrzebną im opieką – często służby miejskie zapominają np. o podpórkach.
- Nauczmy się je rozpoznawać i korzystajmy z ich darów – zarażajmy naszymi odkryciami. Każdy, kto przekona się, jak dobroczynny jest np. wywar z kwiatu lipowego, sam zacznie zauważać lipy wokół siebie. Poznać drzewa, umieć nazwać je po imieniu oznacza nie być na nie obojętnym!
- Oszczędzajmy papier – piszmy dwustronnie, wykorzystujmy wielokrotnie, jeżeli zaś nie da się uniknąć zasypujących nas ulotek – wykorzystujmy je praktycznie na tysiąc sposobów!
- Zbierajmy makulaturę! Czyńmy to z głową i strzeżmy papier przed zabrudzeniami, by mógł być naprawdę wykorzystany.
- Papierowa torebka wcale nie jest eko! Eko jest torba wielorazowa.
- Unikajmy produktów, których źródłem jest olej palmowy – pod uprawę palmy oleistej wycina się rocznie 2% lasów Indonezji.
Wychowawcy klas